Blog Prawo karne

Elastyczny grafik pracy zaletą pracodawcy

23 grudnia 2016 / Kategoria: Biznes
CO-Founder & CEO at Kadromierz
Radosław Głowaty

Czy jesteś gotowy na elastyczny grafik pracy? Zapewnienie takiego komfortu pracownikom wiąże się z określaniem rzeczywistego czasu i wyliczaniem należnego wynagrodzenia z jego tytułu. Jak robić to efektywnie?

Jeśli pracodawca chce być konkurencyjny na rynku pracy, musi wychodzić naprzeciw potrzebom swoich pracowników. Jedną z takich potrzeb jest elastyczny czas pracy. Osoby, które łączą wiele obowiązków z pracą (np. studenci) nie są w stanie pozwolić sobie na przebywanie zwyczajowych 8 godzin w firmie.

Wyzwania kryjące się za takim rozwiązaniem

Dostosowanie harmonogramu pracy do dostępności poszczególnych pracowników stanowi spore wyzwanie dla menadżera zarządzającego kadrami. Problem ten szczególnie uwydatnia się przy większej skali zatrudnienia. Jeśli w firmie pracuje 30 pracowników na różnych zmianach dostosowanych do ich dostępności, to opracowanie grafiku na podstawie rozmowy telefonicznej przestaje być wydajne. Przychodzi czas na nowy kanał komunikacji z pracownikami.

Wielu kierowników stara się uporać z tym wyzwaniem poprzez grupę na Facebook’u, na której tworzą ankiety odnośnie dostępności poszczególnych pracowników. Następnie odnotowują wyniki w arkuszu kalkulacyjnym w programie Excel. Po wszystkim tworzą grafik pracy dopasowany do wcześniej pozyskanych informacji. Często wymaga to dzwonienia do pracowników przez dni, w których żaden pracownik nie odhaczył dostępności.

Do tego dochodzi problem sprawdzania obecności pracowników. W przypadku stałych godzin pracy to jest proste – wystarczy odnotować kto się spóźnił lub nie przyszedł do pracy o określonej porze. Elastyczny grafik pracy znacząco utrudnia ten proces. Musimy odnotować kto przyszedł, o której, jak długo pracował i czy jest to zgodne z jego harmonogramem pracy.

Jak robić to szybciej i lepiej?

Istnieją na rynku różne rozwiązania, takie jak np. Kadromierz, które pozwalają na kreowanie „grafiku w chmurze”. W ten sposób kierownik jest w stanie w szybki sposób stworzyć i opublikować harmonogram pracy, do którego dostęp mają później wszyscy pracownicy poprzez specjalny link. Pracownicy mogą również zadeklarować dostępności w określone dni i poprosić o urlop.

Menadżer, który posiada taki system może też z łatwością rejestrować czas pracy pracowników. Wystarczy, że udostępni im tablet lub smartfon na którym zalogują się na początku swojej zmiany. Platforma automatycznie zaktualizuje listę obecności w danym dniu. Podkreśli który pracownik się spóźnił, a który przyszedł przed czasem. Podsumuje godziny przepracowane w danym miesiącu i sporządzi podsumowanie należnych płac dla działu księgowego.

Przewagą elektronicznych rozwiązań jest możliwość redukcji kosztów zarządzania personelem poprzez automatyzowanie pracy menadżerów.

Tagi:

biznes przedsiębiorstwo zarządzanie zatrudnienie

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom