Blog Prawo karne

OBJĘCIE UDZIAŁÓW W PODWYŻSZONYM KAPITALE ZAKŁADOWYM

7 października 2015 / Kategoria: Prawo w biznesie
aplikant radcowski
Łukasz Lipiec

Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym mogą objąć dotychczasowi wspólnicy. W takim wypadku istnieje domniemanie pierwszeństwa w objęciu tych udziałów.

Pierwszeństwo, które wprowadził ustawodawca nie jest nieograniczone, a mianowicie, w umowie spółki albo w uchwale wspólników takie uprawnienie można wyłączyć bądź ograniczyć.

Jeśli następuje podwyższenie kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki to dotychczasowi wspólnicy zobowiązani są złożyć oświadczenia o objęciu nowych udziałów w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2010 r., sygn. akt: II CSK/505/09: uchwałą zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będącą zmianą umowy spółki można wyłączyć prawo pierwszeństwa dotychczasowego wspólnika do objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, chyba że co innego wynika z umowy spółki.

Sąd Najwyższy w jednym ze swoich rozstrzygnięć podkreślił, że jeżeli uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego określa w sposób ścisły kwotę podwyższonego kapitału to nieobjęcie tego kapitału w całości powoduje nieskuteczność uchwały. W konsekwencji objęcie przez niektórych wspólników części podwyższonego kapitału pozostaje bez wpływu na wysokość kapitału jak też liczbę przysługujących im udziałów.

Tagi:

biznes finanse prawo w biznesie przedsiębiorstwo

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom