Blog Prawo karne

Zawieszenie działalności jako alternatywa likwidacji

20 kwietnia 2016 / Kategoria: Prawo w biznesie
radca prawny, Fundator
Zbigniew Machowski

Przedsiębiorca, który z różnych prywatnych pobudek nie może chwilowo prowadzić działalności gospodarczej lub boryka się z trudnościami finansowymi spowodowanymi przykładowo sezonowością usług nie musi od razu decydować się na likwidację firmy. Ustawodawstwo przewiduje tutaj bowiem pewne udogodnienia w formie zawieszenia działalności.

Rozwiązanie to jest korzystne ze względu na ulgi finansowe i podatkowe obowiązujące w okresie zawieszenia przy jednoczesnym formalnym istnieniu firmy. Przedsiębiorca nie musi składać deklaracji VAT oraz przerywa opłacanie zaliczek na poczet podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym, albowiem po 30 dniach od zapłaty ostatniej składki traci się prawo do świadczeń, a okres ten nie wlicza się do lat pracy uprawniających do otrzymania emerytury.

Zawieszenie działalności gospodarczej jest dokonywane na wniosek złożony przez przedsiębiorcę, który działając na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, dokonuje zgłoszenia na formularzu CEIDG-1. Podstawowym warunkiem jest niezatrudnianie pracowników. W momencie prowadzenia jednoosobowego biznesu sprawa ta jest oczywista, a w przypadku wspólników spółek cywilnych, jawnych czy partnerskich zawieszenie działalności skuteczne jest tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy każdy z nich dokona tej czynności.

Działanie przedsiębiorstwa może być zawieszone na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Czas ten może zostać wydłużony do 3 lat, jeżeli wiąże się to ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5 roku życia.
Możliwość zawieszenia działalności to jednak nie tylko korzyści, ale też powinności. O tym, jakie obowiązki musi wykonać przedsiębiorca dowiecie się Państwo za tydzień.

Artykuł przygotowany był w ramach wtorkowego cyklu artykułów prawnych w dzienniku Kurier Szczeciński.

Tagi:

biznes działalność gospodarcza prawo w biznesie przedsiębiorstwo

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom