Blog Prawo karne

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy w okresie zawieszenia działalności

22 kwietnia 2016 / Kategoria: Prawo w biznesie
radca prawny, Fundator
Zbigniew Machowski

W ostatnim wpisie pisałem o możliwości zawieszenia działalności gospodarczej jako alternatywie dla likwidacji firmy. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie przedsiębiorcy przysługują prawa, ale także obciążają go obowiązki, które musi spełnić.

Przede wszystkim, w tym czasie przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać w jej wyniku przychodów. Może natomiast czerpać bieżący dochód z innego tytułu, takiego jak umowa o dzieło, umowa zlecenie, czy praca na etacie.

Ma także prawo do wykonywania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów z działalności gospodarczej. Może przyjmować należności i jest zobligowany do spłaty zobowiązań, które powstały jeszcze przed okresem zawieszenia działalności.

To także jedna z przyczyn obowiązku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w czasie zawieszenia. 

Nie jest to jednak koniec obowiązków. Przedsiębiorca, mimo zawieszenia działalności, jest zobowiązany uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem. Zawieszenie działalności nie zwalnia też z kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Warto również pamiętać, że zarówno zawieszenie, jak i wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następują zawsze na wniosek przedsiębiorcy.

Artykuł przygotowany był w ramach wtorkowego cyklu artykułów prawnych w dzienniku Kurier Szczeciński.

Tagi:

działalność gospodarcza prawo w biznesie przedsiębiorstwo

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom