czw.. mar 28th, 2024

1. Im większe miasto, tym wyższa składka?

Z reguły jest tak, że w im większym mieście mieszkasz, co potwierdzasz poprzez swoje zameldowanie, tym wyższe stawki OC zaproponuje Ci ubezpieczyciel. Duże miasta wiążą się bowiem z wyższą liczbą samochodów, różnych możliwości dojazdu i korków na drogach. Pośrednio wiąże się to ze stresem i nerwową, niebezpieczną jazdą na drodze. Ubezpieczyciele bazują na miarodajnych statystykach wypadków drogowych i na ich podstawie starają się jak najdokładniej wyliczyć prawdopodobieństwo wypadku w danym mieście.

Może również zdarzyć się tak, że w dwóch miastach o podobnych wielkościach zapłacisz różne składki za OC. Prawdopodobnie wynika to stąd, że statystyki wypadków w jednym z nich są zdecydowanie wyższe niż w drugim. Zatem, niższe składki za OC uzyskasz mieszkając w mieście z mniejszą liczbą wypadków samochodowych, a to aż dwie korzyści dla kierowcy

2. Premiowana jest bezszkodowa jazda

Jeśli jesteś kierowcą już od wielu lat i przez cały ten czas jeździłeś bezszkodowo, to jest to znaczący sygnał dla ubezpieczyciela. Dowiaduje się on bowiem, że jesteś uważnym i ostrożnym kierowcą, który bardzo dba o bezpieczeństwo na drodze. Rozważne zachowanie na trasie jest przez premiowane przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe tym, że zaoferuje Ci korzystniejsze stawki ubezpieczenia OC. Zatem bezpieczna jazda opłaca się podwójnie – chroni Twoje życie i zdrowie, ale również gwarantuje korzystne stawki OC.

3. Mniejsza pojemność silnika – większa szansa na niższe stawki OC

Większość ubezpieczycieli w Polsce zwraca uwagę na pojemność silnika samochodu, dla którego chcesz wykupić OC. Wynika to z tego, że samochód z większą pojemnością silnika będzie miał większą moc. Przekłada się to na to, że będzie szybciej jeździł, to z kolei może przyczynić się do większej liczby jego ewentualnych wypadków. Ponadto, właściciele samochodów z większą pojemnością silnika pokonują rocznie większe odległości, co również zwiększa szanse wystąpienia kolizji lub wypadku. Obliczając stawki OC, ubezpieczyciele korzystają również ze statystyk mówiących o tym, które modele aut powodują najwięcej wypadków. Właściciele tych niechlubnych modeli mogą spodziewać się mniej korzystnych kalkulacji na swoje OC.

4. Porównuj oferty między sobą

Jeśli chcesz wybrać naprawdę korzystne ubezpieczenie OC, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Najtańsze OC samochodu znajdziesz na Klaro. To narzędzie pozwoli Ci oszacować, które z proponowanych stawek OC jest najbardziej korzystne. Porównywarka zrobi to szybko, dokładnie, a Ty zaoszczędzisz na tym sporo cennego czasu.

5. Podawaj rzetelne informacje do umowy OC

Podczas rozmowy z ubezpieczycielem postaraj się jak najdokładniej wypełnić formularz ubezpieczenia i podać informacje, które nie odbiegają od stanu faktycznego. Nie zatajaj informacji, że Twoim samochodem będzie jeździł nastoletni syn lub nastoletnia córka. Owszem, ta informacja może nieco zwiększyć koszt polisy OC, ale, jeśli doszłoby do wypadku z winy Twojego dziecka, to nie będziesz mieć problemów z wypłaceniem odszkodowania.

6. Po co w formularzu do ubezpieczenia OC pytania o rodzinę?

Na pierwszy rzut oka może wydać się nieco dziwne, że firma zajmująca się wydaniem samochodowego ubezpieczenia OC chce dowiedzieć się, czy masz już rodzinę i dzieci. Otóż nie, nie w tym ani odrobiny wścibstwa, a przemawiają za tym znowu statystyki bezpieczeństwa na drodze. Wynika z nich, że kierowcy posiadający rodziny, a w szczególności małe dzieci, jeżdżą zdecydowanie bezpieczniej i bardziej bezszkodowo, zatem przysługują im większe zniżki na OC.

7. Jesteś stałym klientem u jednego ubezpieczyciela

Jeśli od dłuższego czasu ubezpieczasz się w jednym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, to możesz śmiało zapytać o zniżki. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych premiuje klientów, którzy kupują u nich kilka produktów lub kontynuują przez kilka lat dany pakiet ubezpieczeń. Dzięki temu możesz zyskać dodatkowe zniżki przy zakupie OC dla swojego samochodu.

Artykuł partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *