Blog Prawo karne

Następny krok w innowacyjnej bankowości

4 kwietnia 2017 / Kategoria: Biznes
Senior Associate, Corporate and Financial Communications w MSLGROUP
Marcin Starkowski

Innowacje w polskiej branży finansowej zdobywają międzynarodowe uznanie, ale banki i inne instytucje nie zamierzają osiąść na laurach. Cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami i chcą się rozwijać. Dążą do uproszczenia swoich usług, równolegle proponując coraz bardziej zaawansowane działania. Nowe technologie, takie jak blockchain, Big Data oraz innowacje w bankowości internetowej i mobilnej otwierają przed nimi nowe możliwości. Jak nowoczesne rozwiązania IT wpłyną na rozwój sektora bankowego w tym roku?

Rok 2017 nastawiony jest na integrację rożnego rodzaju działań IT, także w bankowości. Klienci oczekują szybkiej obsługi, prostych rozwiązań oraz innowacji. Dlatego odpowiedzią na te wyzwania powinna być oferta nastawiona na intuicyjność, automatyzację i bezpieczeństwo.

Decentralizacja i bezpieczeństwo

Coraz więcej mówi się o technologii blockchain, która pozwala przechowywać i przekazywać informacje zawarte w Internecie. System, który miał za zadanie regulować rynek bitcoinów, szuka obecnie swojego zastosowania w bankowości. Technologia umożliwia przesyłanie informacji, które zawierają dokładną historię wszystkich transakcji w prosty i bezpieczny sposób. Zamiast przechowywać dane w jednym miejscu, blockchain pozwala przesyłać i weryfikować wszystkie informacje, tworząc niezagrożoną strukturę i redukując ryzyko cyberataków. Raz zapisane dane nie mogą być edytowane i są dostępne dla ogółu. Przeniesienie tych funkcjonalności do bankowości znacznie ogranicza koszty dystrybucji i przechowywania informacji.

Big Data w rzeczywistości

Sektor bankowości generuje ogromne ilości danych. Banki starają się łączyć i coraz lepiej wykorzystywać posiadane informacje, jednak szeroka znajomość pojęcia Big Data nie zawsze przekłada się na liczbę organizacji, które faktycznie korzystają z tej technologii. Myśląc o realnym wdrożeniu takich systemów, powinno się pamiętać o skutecznej ochronie zbiorów danych. Obecne rozwiązania posiadają wiele luk, a dane klientów, udostępniane bankom, są przecież bardzo wrażliwe. Odpowiedź na wymagania bezpieczeństwa, dotyczące przechowywania i analizowania posiadanych informacji, to kluczowe wyzwanie stojące przed bankami.

Polskie innowacje bankowe

Skok technologiczny i ambicje polskich specjalistów IT prowadzą do wielu nowych, ciekawych rozwiązań w bankowości elektronicznej i mobilnej. Innowacyjne platformy i aplikacje ułatwiają, ale także urozmaicają obsługę kont indywidualnych i firmowych. Duży nacisk kładzie się tu również na bezpieczeństwo. Rozwiązania typu 3-D secure, czyli dodatkowe zabezpieczenie płatności kartą on-line, mają duży wpływ na komfort użytkowania rachunku bankowego.

Nowe rozwiązania będą prowadzić do dalszej integracji działań IT oraz prostszego i szybszego korzystania z usług. Oprócz funkcjonalnych zmian dla użytkowników, banki muszą położyć jednak szczególny nacisk na bezpieczeństwo swoich klientów.

 

Tekst powstał we współpracy z Pawłem Łubiarzem

Tagi:

bankowość finanse innowacje

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom