Blog doradztwo biznesowe

*80% dofinansowania na dokształcanie pracowników? Pewnie, że biorę!

10 lipca 2017 / Kategoria: Biznes
Project Manager
Małgorzata Gajewska

Be względu na to, czy jesteś pracownikiem, czy jednoosobową firmą, a może pracujesz w zarządzie spółki, masz możliwość poprzez swojego pracodawcę lub samodzielnie jako przedsiębiorca z sektora mikro, małych lub średnich firm (MŚP) skorzystać z dofinansowania dedykowanego na tzw. usługę rozwojową, która obejmuje:

1. szkolenia,

2. e-learning,

3. studia podyplomowe,

4. egzaminy podnoszące kwalifikacje,

5. usługi o charakterze zawodowym,

6. doradztwo,

7. coaching,

8. mentoring,

9. usługi „szyte na miarę” według zapotrzebowania, czyli np. analiza przedwdrożeniowa dla dedykowanego skomputeryzowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem

nawet w wysokości 80% kosztu takiej usługi.

Finansowanie usług miękkich

Już wkrótce (przełom sierpnia i września 2017 r.) ruszają otwarte konkursy prowadzone przez operatorów na finansowanie usług miękkich w ramach popytowego systemu finansowania. System ten w skrócie obejmuje dotacje udzielane bezpośrednio przedsiębiorstwom z sektora MŚP na realizację usług ujętych w ogólnopolskiej Bazie Usług Rozwojowych (https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/).

Jest to istotna zmiana w systemie finansowania m.in. szkoleń w stosunku do poprzedniego okresu programowania, w którym to instytucje szkoleniowe przygotowywały projekty, a my jako przedsiębiorcy korzystaliśmy ze szkoleń. Obecnie sam przedsiębiorca wybiera usługę z Bazy Usług Rozwojowych, zapisuje się na nią, podpisuje umowę o dofinansowanie z konkretnym operatorem, korzysta z usługi opłacając ją, a następnie po ocenieniu usługi i przedstawieniu dokumentów rozliczeniowych, otrzymuje, na mocy umowy, refundację części kosztów takiej usługi. W naszym województwie jednym z takich operatorów jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, która ma swój oddział również Szczecinie (poza tym są to również Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA i Polska Fundacja Przedsiębiorczości).

W jaki sposób mogę skorzystać z dofinansowania?

Ważnym elementem możliwości skorzystania z dofinansowania jest zarejestrowanie się przedsiębiorstwa i jego pracowników w Bazie Usług Rozwojowych, a po wybraniu konkretnej usługi, podpisanie umowy z danym operatorem. W ramach jednej umowy, przedsiębiorca ma określone limity środków do wykorzystania i tak:

1. mikroprzedsiębiorstwo – 15.000 PLN

2. małe przedsiębiorstwo – 75.000 PLN

3. średnie przedsiębiorstwo – 400.000 PLN

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpisać wiele takich umów, z różnymi operatorami. Ważne jest jednak, aby dana umowa zawsze dotyczyła innych pracowników i innego zakresu usługi – obowiązuje tu bowiem zakaz podwójnego finansowania.

Takiej okazji na rozwój Twoich pracowników, jak również firmy nie można przepuścić!

Tagi:

dotacje finanse zarządzanie

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom