Blog doradztwo biznesowe

*Koniec z syndromem pierwszej dniówki

31 sierpnia 2016 / Kategoria: Prawo w biznesie
radca prawny, Fundator
Zbigniew Machowski

1 września br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy Kodeks pracy, która zlikwiduje tzw. syndrom „pierwszej dniówki”. Od tego momentu pracodawca będzie musiał podpisać umowę o pracę lub pisemnie poświadczyć pracownikowi jej warunki jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pełnienia obowiązków. Za niedopełnienie tego wymogu pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł.

Dotychczasowe przepisy pozwalały pracodawcy dopełnić formalności związane z umową do końca pierwszego dnia pracy. W konsekwencji odkładano to w czasie, a w przypadku kontroli tłumaczono, że jest to pierwszy dzień pracy wskazanej osoby. Zjawisko to potocznie nazwane zostało syndromem „pierwszej dniówki”.

W zamyśle Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowe przepisy mają ułatwić pracownikom dochodzenie świadczeń ze stosunku pracy oraz korzystanie z ochony wynikającej z ubezpieczeń społecznych. Zwiększą także skuteczność kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i zredukują problem nielegalnego zatrudnienia.

Tagi:

biznes działalność gospodarcza prawo w biznesie przedsiębiorstwo

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom