Blog doradztwo biznesowe

*Biznesmamy na macierzyńskim

13 września 2016 / Kategoria: Prawo w biznesie
radca prawny, Fundator
Zbigniew Machowski

Warto pamiętać, że w przypadku kobiet - przedsiębiorców okres macierzyństwa wiąże się z pewnymi obowiązkami w stosunku do ZUS. Po nabyciu przez nie bowiem prawa do zasiłku macierzyńskiego zmienia się tzw. schemat podlegania ubezpieczeniom społecznym. Poruszam ten temat ponieważ dość często zdarza się w praktyce, że o istnieniu tego obowiązku przedsiębiorcze matki nie wiedzą. 

W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez kobietę prowadzącą własną działalność gospodarczą odprowadza się wyłącznie składkę zdrowotną, ponieważ składka emerytalna i rentowa opłacana jest z budżetu Państwa – nie dochodzi wówczas do zbiegu tytułów objęcia ubezpieczeniem. Powoduje to konieczność wyrejestrowania się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, w tym z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, a w następnej kolejności zgłoszenia się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Obu czynności dokonuje się na drukach ZUS – ZWUA i ZZA.

W terminie 7 dni od zakończenia pobierania zasiłku należy wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA oraz ponownie zgłosić się do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i ubezpieczeniem zdrowotnym na druku ZUS ZUA oraz fakultatywnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Dlaczego należy o tym pamiętać? Zgodnie bowiem z art. 36 ust. 3 i ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych to do płatnika należy obowiązek zgłoszenia oraz wyrejestrowania się z ubezpieczeń. Płatnikiem w przypadku indywidualnej działalności gospodarczej jest sam przedsiębiorca. Jeżeli nie dokona on wyrejestrowania ZUS może go w tym z urzędu „wyręczyć”, przy czym nie ma obowiązku, aby go o tym poinformować.

W takiej sytuacji płatnik, w tym przypadku kobieta na macierzyńskim, nie mając świadomości o fakcie wyrejestrowania jej z ubezpieczeń przez ZUS i będąc przekonaną, że bezustannie podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, nie rejestruje się do niego ponownie. W efekcie, jeżeli zachoruje ona lub jej dziecko ZUS odmówi im prawa do zasiłku ponieważ niezdolność do pracy pojawiła się w okresie braku ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli nie dokonaliśmy zmiany schematu ubezpieczenia warto upewnić się, czy ZUS nie zrobił tego za nas. Z kolei wszystkie mamy, które prawidłowo wyrejestrowały się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, w tym z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w związku z nabyciem prawa do zasiłku macierzyńskiego, muszą pamiętać o 7-dniowym terminie ponownego zapisu do ubezpieczeń po dacie zakończenia pobierania zasiłku. Zaoszczędzi to czasu, energii i nerwów poświęconych na walkę z ZUS o prawo do świadczeń. A przecież akurat te trzy aspekty są na wagę złota, gdy na świecie pojawia się dziecko.

Artykuł przygotowany był w ramach wtorkowego cyklu artykułów prawnych w dzienniku Kurier Szczeciński.

Tagi:

finanse prawo w biznesie ZUS

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom