Blog Prawo karne

Restrukturyzacja dla mikrofirm. Badania opinii przedsiębiorców

12 kwietnia 2018 / Kategoria: Prawo w biznesie

Tylko 2 proc. przedsiębiorców poddanych badaniu Ośrodka Badań Opinii OBOAK uważa, że ustawowe narzędzia restrukturyzacji dostępne są również dla jednoosobowych działalności gospodarczych; 98 proc. zgadza się, że restrukturyzacja przeznaczona jest dla dużych przedsiębiorstw. To mylne postrzeganie kosztuje polską gospodarkę miliardy złotych rocznie, a drobni przedsiębiorcy oprócz firmy często tracą również swój prywatny majątek. Niepotrzebnie.

Eksperci już od dawna wskazywali na bardzo niską świadomość możliwości korzystania z narzędzi restrukturyzacji przez małych przedsiębiorców i tzw. mikrofirmy. Słowo „restrukturyzacja” w mediach pojawia się zwykle w kontekście dużych firm, zakładów pracy, przedsiębiorstw produkcyjnych, kopalń, hut i fabryk starego typu. To może tworzyć mylne przekonanie o przeznaczeniu narzędzi restrukturyzacji wyłącznie dla takich firm. Tymczasem nowe prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne nie tylko zwiększa wachlarz dostępnych narzędzi służących ratowaniu firm, dodając również postępowanie przedsądowe, ale także daje możliwości skorzystania z nich także najmniejszym firmom.

W badaniu OBOAK na zlecenie PMR Restrukturyzacje ankietowanym 118 przedsiębiorcom zadano 3 pytania:

1. z czym kojarzy im się słowo restrukturyzacja,

2. dla kogo restrukturyzacja jest przeznaczona oraz

3. czy mogą z niej skorzystać również przedsiębiorcy na tzw. działalności gospodarczej.

Wyniki potwierdzają niezwykle niski stan świadomości dostępności narzędzi restrukturyzacji wśród małych przedsiębiorców. Restrukturyzacja kojarzy się najczęściej z programami naprawczymi dla kopalń (89 proc.), dużymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi (87 proc.) oraz związkami zawodowymi (32 proc.). W dalszej kolejności są również grupowe zwolnienia pracowników – 17 proc. Zaledwie 2 proc. respondentów kojarzy restrukturyzację z małymi i średnimi firmami, a jedynie 1 proc. z jednoosobową działalnością gospodarczą.

Głównym błędem małych i średnich przedsiębiorców w zakresie naprawy firm jest to, że uważają, iż restrukturyzacja jest wyłącznie dla dużych spółek, a nie firm zarejestrowanych poprzez wpis do CEIDG – mówi Małgorzata Anisimiowicz, prezes PMR Restrukturyzacje SA. – To kompletnie błędne i nieuzasadnione prawnie myślenie. Narzędzia, jakie dała ustawa o prawie restrukturyzacyjnym, są dla wszystkich przedsiębiorców i warto z nich korzystać, nie czekając na moment, gdy jest już za późno – dodaje.

W dalszej części badania ankietowani przedsiębiorcy odpowiadali na pytanie: dla kogo jest restrukturyzacja, kto może skorzystać z jej narzędzi? W odpowiedziach widać wyraźny i bardzo proporcjonalnie zrównoważony trend przypisywania możliwości restrukturyzacyjnych dużym firmom przed małymi. Na obu krańcach znalazły się liczby 98 proc. dla dużych przedsiębiorstw oraz 2 proc. dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Średnie firmy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników zebrały odpowiednio: 74 proc. dla liczby pracowników 50 lub większej, a 13 – dla 9 lub więcej pracowników.

Ostatnie pytanie w badaniu dotyczyło możliwości restrukturyzacyjnych wyłącznie jednoosobowych działalności gospodarczych. Przedsiębiorcy musieli opowiedzieć się jednoznacznie, czy narzędzia restrukturyzacyjne ich zdaniem są dostępne dla najmniejszych przedsiębiorców. Mieli również dodatkowe opcje: „nie mam pojęcia” oraz „inne”. Aż 75 proc. nie miało pojęcia, 23 proc. odpowiedziało, że nie są dostępne, a tylko jeden przedsiębiorca wybrał opcję „tak”. Wśród „innych” odpowiedzi pojawiły się dwie dotyczące dodatkowych warunków związanych z liczbą zatrudnianych pracowników.

Problem, na jaki wskazują eksperci PMR Restrukturyzacje SA, jest powszechny i dotyczy nieświadomości możliwości wykorzystania narzędzi ratowania firm. Problem jest o tyle ważny, że dotyczy tysięcy małych firm, najmniejszych przedsiębiorców, z których wielu prowadzi tzw. rodzinne biznesy stanowiące jedyny dochód rodziny. Firmy te częściej niż w przypadku większych przedsiębiorstw korzystają z zabezpieczenia na prywatnym majątku właścicieli, a więc stwarzają ryzyko nie tylko bankructwa firmy, ale także utraty podstawowych środków bytowania, domu czy mieszkania.

Polityka Nowej Szansy obecna w zapisach nowej ustawy o prawie restrukturyzacyjnym pozwoliła na stworzenie kompleksowego systemu wsparcia zarówno dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji, jak i tych z doświadczeniem porażki w biznesie. Przedsiębiorcy jednak muszą wiedzieć, że mogą z takich możliwości skorzystać. Badanie pokazuje, że nadal nie wiedzą.

 

 

 

Informacja prasowa

Tagi:

doradca restrukturyzacyjny prawo w biznesie restrukturyzacja

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom