Blog doradztwo biznesowe

*Witelo - fundusz PZU zainwestuje w polskie startupy

1 marca 2017 / Kategoria: Startup i New Business

Fundusz Witelo – powołany do życia przez PZU w minionym roku – podpisał umowy z trzema globalnymi funduszami Venture Capital: Atomico, Evolution Equity Partners i DN Capital, odpowiedzialnych za rozwój takich projektów jak Skype czy Shazam. Na początek do dyspozycji młodych firm przekaże 100 mln zł.

Witelo to największy fundusz w Europie Środkowo-Wschodniej, powstały przy współpracy PZU i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Witelo będzie współpracował z trzema wspomnianymi funduszami VC by ułatwić ich przyszłe inwestycje w najbardziej innowacyjne i rokujące polskie start-upy.

Na inwestycje PZU przekazało blisko 100 mln zł. W ciągu najbliższych kilku lat zamierza zainwestować w fundusze VC co najmniej pół miliarda złotych. Jednak na tym rola PZU się nie skończy.

- Będziemy aktywnie współpracować z funduszami VC, aby umożliwić im osiągnięcie w Polsce podobnych „success stories” jakimi mogą pochwalić się na całym świecie. Powierzając im środki, mamy pewność, że osiągniemy swój cel jakim jest wsparcie innowacyjnych projektów w naszym kraju. Jest to istotnym elementem strategii by uczynić z PZU najbardziej innowacyjną grupę kapitałową w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Michał Krupiński, prezes PZU. Jeden z zasilonych funduszy, Evolution Equity Partners specjalizuje się w projektach z zakresu cyberbezpieczeństwa, dzięki czemu PZU silnie zaznaczy swoją obecność w tej branży, a Polska ma szansę stać się jednym z kluczowych centrów kompetencji na świecie.

- Wierzymy, że sektor cyberbezpieczeństwa odegra kluczową rolę w najbliższej przyszłości, a PZU oraz NCBR chce być tego częścią. Inwestycja w Evolution pozwoli wykorzystać polskie zasoby: doskonałą kadrę inżynierską z doświadczeniem w międzynarodowych i polskich korporacjach – podkreśla Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Fundusz patronatem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju. Więcej informacji na stronie internetowej www.witelofund.com

Tagi:

finanse startup źródła finansowania

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom