Blog doradztwo biznesowe

* ULGA B+R - jakie daje korzyści?

20 października 2016 / Kategoria: Podatki w firmie
radca prawny
Mirela Chomont

1 stycznia 2016r. weszły w życie przepisy wprowadzające w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) ulgę na działalność badawczo – rozwojową. Jest to tzw. ulga B+R, która zastąpiła ulgę na nabycie nowych technologii. 

Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowych rozwiązań podatkowych mających z założenia wspierać innowacyjne rozwiązania w gospodarce. Ulga B+R różni się od ulgi na nabycie nowych technologii.

Jakie daje korzyści?

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy podatku dochodowego prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą.

Ulga uprawnia do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym określonej w ustawie kwoty kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez przedsiębiorców na działalność badawczo – rozwojową. Koszty te określane są jako „koszty kwalifikowalne”.

Podatnicy korzystający z ulgi mają obowiązek wyodrębnić w prowadzonej ewidencji podatkowej koszty działalności badawczo – rozwojowej.

Jednym z warunkiem uznania wydatków za koszty kwalifikowalne jest prowadzenie badań podstawowych na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010r. o zasadach finansowania nauki.

Koszty kwalifikowalne podlegają odliczeniu jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek postaci. Z ulgi nie mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy w roku podatkowym prowadzili działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w oparciu o zezwolenie.

Ulga rozliczana jest w zeznaniu PIT-36 - w przypadku gdy przedsiębiorca rozlicza podatek według skali progresywnej lub w zeznaniu PIT-36L jeśli podatnik wybrał liniową -19% stawkę podatku.

Odliczeń kosztów dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy w którym poniesiono koszty kwalifikowalne. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi są zobowiązani wykazać w zeznaniu koszty kwalifikowalne, które podlegają odliczeniu. W tym celu został wprowadzony nowy wzór załączników do formularzy rocznych – PIT-BR oraz CIT-BR.

Pierwszym rokiem uprawniających do skorzystania z ulgi jest rok 2016r.

Tagi:

podatki w firmie prawo podatkowe

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom