Blog Prawo karne

Finansowanie pomysłów - lista funduszy seed capital

25 lipca 2016 / Kategoria: Źródła finansowania
redaktor naczelny
Marta Przybylska

Założenie firmy bardzo często wiąże się z koniecznością pozyskania kapitału. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na finansowanie działalności z wewnętrznych źródeł, choć takie rozwiązanie ma swoje zdecydowane plusy. W zależności od potrzeb, etapu rozwoju oraz możliwości, firmy mogą uzyskać różnej wysokości kapitał na rozmaite cele.

Fundusze typu seed (fundusze zalążkowe) można nazwać funduszami „pierwszego kontaktu”, które w zamian za udziały inwestują w pomysły we wczesnej fazie realizacji lub planowania lub w przedsiębiorstwa posiadające już MVP, ale poszukujące kapitału na dalszy rozwój. Co do zasady fundusze te poza kapitałem inwestują wiedzę i mentoring (tzw. smart money). Pomagają tworzyć biznesplany, ustalać strategię i model biznesowy, a także plan marketingowy, sprzedażowy, PR itd. Takie fundusze najczęściej prowadzone są przez inwestorów, którzy sami mają już doświadczenie w biznesie i posiadają ogromną bazę kontaktów oraz wiedzę na temat tego, jak zaistnieć na rynku i tworzyć efektywny biznes. Interesują się zwłaszcza pomysłami technologicznymi, dlatego takie startupy mają większe szanse na kapitał z tego źródła niż np. tradycyjne firmy produkcyjne.

Przed wysłaniem pomysłu do takiego funduszu warto sprawdzić jakimi branżami lub projektami są zainteresowani inwestorzy, w jaki sposób odbywa się proces inwestycyjny, ile udziałów należy oddać w zamian za konkretną kwotę oraz w jakie pomysły fundusz zainwestował dotychczas. Pomoże to zrozumieć jego politykę i założenia oraz w lepszy sposób dopracować swoją aplikację. Poniżej prezentujemy kilka informacji na temat popularnych w Polsce funduszy seed capital.

AIP Seed Capital

ul. Piękna 68, II p,
00-672 Warszawa
tel. (22) 745 23 85 / 745 19 10
seed@aipseedcapital.co
http://aipseedcapital.co

Fundusz inwestuje w najlepsze startupy z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz sieci Business Link . Wspiera firmy w modelu 100/15 - inwestuje 100 tys. zł w zamian za 15% udziałów. Stworzony z ich pomocą ekosystem ma pozwolić na realizację pomysłu oraz jego ekspansję na zagraniczne rynki. W swoim portfolio fundusz ma takie projekty jak: Callpage, Qpony.pl, Droply, Locave, pstrykamy.pl, reservise.com, specprawnik.pl, LunchMapa.

Business Angels Seedfund (BAS)

Biuro w Gdańsku:
ul. Trzy Lipy 3
80-172 Gdańsk
058 739 61 00
biuro@seedfund.pl

Biuro w Warszawie:
Al.Niepodległości 118/90
02-577 Warszawa
Tel: 022 821 97 70
biuro@seedfund.pl
http://seedfund.pl

Fundusz zalążkowy stworzony przez aniołów biznesu, przedsiębiorców odpowiedzialnych za sukces Wirtualnej Polski, Wittchen S.A. oraz PKM Duda.

Fundusz Zalążkowy KPT

Podole 60,
30-394 Kraków-Podgórze
12 387 81 60
biuro@fzkpt.pl
http://www.fzkpt.pl

Fundusz jest wspólnym przedsięwzięciem Krakowskiego Parku Technologicznego oraz SATUS Venture. Inwestuje środki w innowacyjne projekty na wczesnym etapie rozwoju, w szczególności w pomysły inżynierskie i technologiczne. W swoim portfelu posiada już 20 firm i pomysłów, m.in. Sher.ly, ABAL, Connective, wiem.co, Husarion.

IQ Partners S.A.

ul. Rzymowskiego 53
02-697 Warszawa
Budynek Adgar Wave, wejście A
48 22 567 00 00
biuro@iqpartners.pl
info@iqpartners.pl
http://www.iqpartners.pl

Podmiot inwestycyjny specjalizujący się we wsparciu projektów w różnych fazach rozwoju (w tym seed i startup) z sektorów internetu, mobile, e-commerce oraz IT. Fundusz wsparł takie projekty jak: Prowly, Antyweb, Mymeetingrooms.pl, Triverna, Jojo Mobile.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości

Fundusz Kapitału Zalążkowego
Pomeranus Seed
ul. Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
tel. 91 312 92 48
tel. 91 312 92 49
biuro@pomeranusseed.pl
http://pomeranusseed.pl

Instytucja ukierunkowana na wzrost przedsiębiorczości i tworzenie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Oferuje pomoc finansową oraz szkoleniowo-doradczą, również w ramach funduszy europejskich.

SATUS Venture Sp. z o.o.

ul. Oleandry 2
30-063 Kraków
012 294 72 15
biuro@satus.pl
http://www.satus.pl

Grupa podmiotów zarządzająca funduszami seed i VC, włączająca się w innowacyjne działania z branż ICT, biotechnologii czy inżynierii, w szczególności te we wczesnej fazie rozwoju. Grupa łączy potencjał i zalety funduszy inwestycji zamkniętych, tradycyjnej sieci aniołów biznesu oraz instytucji naukowo-badawczych. W swoim portfelu inwestycyjnym grupa takie projekty jak Husarion, Kangur Elektronics, Legimi, OpenCard, SentiOne, Sher.ly.

Platinum Seed Incubator Sp. z o.o.

Al. Zwycięstwa 96/98 (PPNT)
81-451 Gdynia
contact@platinumseed.pl
http://www.platinumseed.pl

Platinum Seed organizuje finansowane pomysłów i projektów przy wykorzystaniu zarówno inwestowania społecznościowego (crowdfunding), własnego kapitału, a także inwestowania wspólnego z Aniołami Biznesu i funduszami działającymi na polskim rynku. W kręgu zainteresowań funduszu leżą branże IT, TMT, medycyna i ochrona zdrowia, biotechnologia, odnawialne źródła energii, technika i chemia. Z finansowania skorzystały takie spółki jak: E-porady sp. z o.o., eDoktor24 International Sp. z o.o., Venus Medic Sp. z o.o.

Xevin Investments Sp. z o.o.

ul. Wawelska 14
02-061 Warszawa, Polska
+48 22 211 21 66
contact@xevin.eu
http://www.xevin.eu

Xevin Investments założony w 2008 roku przez trzech partnerów strategicznie plasuje się pomiędzy funduszem aniołów biznesu a klasycznym funduszem VC. Inwestuje w spółki na wczesnym etapie (seed i early-stage), o wysokim potencjale wzrostu na krajowych oraz globalnych rynkach, głównie z branż IT, technologii mobilnych i biotechnologii. W portfolio znalazły się takie projekty jak: Autentica, Cuppon, GG, Positionly, Redsky, Triverna, Shoplo, InterviewMe.

Prometeia Capital sp. z o.o.

Ul. Strzegomska 138 (IV piętro)
54-429 Wrocław
tel. +48 71 33 72 814
biuro@prometeia.pl
http://capital.prometeia.pl

Prometeia Capital kooperuje z przedsiębiorcami planującymi rozpoczęcie działalności lub znajdujących się obecnie na etapie jej uruchamiania. Wpiera ich specjalistycznym know-how oraz kapitałem (od 50 do 800 tys. zł). Większe projekty realizuje wraz z partnerami w formie funduszy VC.

Hedgehog Fund

ul. Prosta 51, 9 piętro
00-838 Warszawa
http://www.hedgehogfund.pl

Fundusz Aniołów biznesu inwestujący w pomysły z dziedziny technologii i komunikacji. Specjalizuje się w projektach z zakresu: marketplace, E-commerce, B2B, czy Internet of Things. Inwestuje maksymalnie do 1 mln PLN w zamian za udziały mniejszościowe. Hedgehog posiada w swoim portfelu takie inwestycje jak Allani, Evenea, Preply, Kekekmeke, LokalnyRolnik.pl, Notatek.pl czy Fuero Games.

WinQbator Sp. z o.o.

ul. Toruńska 148
87-800 Włocławek
22 11 66 666
winqbator@wi.pl
http://www.wq.wi.pl/

Fundusz kapitału zalążkowego inwestujący zarówno w koncepcje na biznes, jak i pomysły przygotowane do realizacji. Jest otwarty na różne branże, ale poszukuje zwłaszcza pomysłów z dziedzin ochrony środowiska, technologii informatycznych, biotechnologii, medycyny, nanotechnologi.

Tagi:

biznes działalność gospodarcza finanse inwestycje przedsiębiorstwo start w biznesie startup

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom