Blog Prawo karne

Jak zdobyć środki na rozwój biznesu? V edycja konferencji

26 października 2016 / Kategoria: Źródła finansowania
redaktor naczelny
Marta Przybylska

Jak rozpocząć własną działalność i pozyskać środki na rozwinięcie skrzydeł? Do jakich instytucji zgłosić swój pomysł? Jakich błędów wystrzegać się w biznesie? Na te i inne pytania uczestnicy znaleźli odpowiedź podczas V edycji Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Inżynierii Finansowej zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Bank Gospodarstwa Krajowego w kooperacji z Zachodniopomorską Agencją Rozwoju Regionalnego, która odbyła się we wtorek, 26 października 2016, w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie.

Konferencję zainaugurowano wystąpieniami Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza i Przemysława Cieszyńskiego, Członka Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na wydarzenie zostali zaproszeni goście specjalni – Jakub Wojnarowski z konfederacji Lewiatan oraz seryjny przedsiębiorca, założyciel iTaxi i Booksy, Stefan Batory. Pierwszy z nich opowiedział o tendencjach światowej i krajowej gospodarki, co miało ułatwić zgromadzonym odpowiedź na pytanie o to, czy przy obecnej kondycji rynku warto inwestować, czy może lepiej przeczekać ten niepewny okres.

Stefan Batory, przedsiębiorca z kilkunastoletnim doświadczeniem, założyciel perspektywicznych startup’ów – iTaxi i Booksy, opowiedział o faktach i mitach w biznesie z praktycznego punktu widzenia. Opierając się na anegdotach, obrazował sposoby na radzenie sobie ze stresem i porażką, zarządzanie zespołem i motywowanie pracowników oraz dążenie do sukcesu i realizacji wizji przedsiębiorstwa.

Kolejną część konferencji stanowiła debata reprezentantów m.in. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Banku Gospodarstwa Krajowego, Funduszu IQ Pomerania Sp. z o.o., Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Miasta Szczecin i Konfederacji Lewiatan. Dyskutowano na temat możliwości finansowania przedsiębiorstw z dotychczasowych programów unijnych oraz realnych szansach na wprowadzenie w życie kolejnej perspektywy finansowej w przyszłych latach.

Po debacie zaprezentowali się dotychczasowi beneficjenci instrumentów oferowanych przez powyższe instytucje, Marta Scheibe, założycielka Klasomat Sp. z o.o., która skorzystała z wejścia kapitałowego Funduszu IQ Pomerania, Marcin Kwapisz z 4Tech Sp. z o.o., który sięgnął po pożyczkę JEREMIE oraz Mirosław Łukomski, prezes szczecińskiej spółki deweloperskiej, Modehpolmo Sp. z o.o., która dzięki środkom z pożyczki JESSICA zakupiła pod renowację upadłą Fabrykę Mechanizmów Samochodowych „Polmo” S.A. Na miejscu tego przedwojennego imperium motoryzacyjnego rodziny Stoewerów, a następnie zakładów produkujących Junaki, powstał kompleks biurowo-usługowy.

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Uczestnicy mogli wybrać jeden z trzech warsztatów, na których eksperci dzielili się wiedzą na temat prawnego i praktycznego aspektu wejścia kapitałowego i współpracy biznesu z funduszem Venture Capital, pozyskiwania pożyczek oraz projektów miejskich i zdobywania środków na inwestycje.

Przez cały czas trwania konferencji do dyspozycji uczestników pozostawali eksperci z dziedziny dofinansowań, którzy przy dedykowanych stanowiskach udzielali indywidualnych porad.

Tagi:

biznes szczecin

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom