Blog Prawo karne

Wsparcie finansowe zachodniopomorskich firm inwestujących poza województwem

24 stycznia 2017 / Kategoria: Źródła finansowania
ekspert ds. źródeł finansowania
Witold Jabłoński

Temat tego felietonu wydaje się prosty i banalny. Takie samo prawo, regulacje finansowe obowiązują nas przecież w całym kraju. Czy w tym przypadku można skorzystać z jakiś szczególnych form wsparcia? Takie pytanie zadał jeden z czytelników portalu www.doradcawbiznesie.pl. Przedsiębiorca szuka możliwości wsparcia finansowego jego planowanej inwestycji - przyczepy gastronomicznej na terenie uczelni w Poznaniu. Ma już umówione miejsce na uczelni, na którym zaparkuje swój biznes, posiada pewien wkład własny, ale chciałby pozyskać środki, które pomogłyby mu się rozwijać. Jest zainteresowany każdego rodzaju wsparciem - pożyczką, dotacją, kredytem.

Dobrze się składa, że biznes będzie prowadzony w Poznaniu dlatego, że województwo wielkopolskie również korzysta z funduszy Jeremie. Dzięki temu takie przedsięwzięcie może liczyć na wsparcie, ale tylko funduszy zwrotnych. Na dotacje do takiego biznesu nie ma większych szans. Dlatego też fundusze zwrotne w postaci pożyczki Jeremie mogą być dobrym rozwiązaniem. W samym Poznaniu działają 4 podmioty oferujące pożyczkę Jeremie (Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Towarzystwo Inwestycji Społeczno Ekonomicznych, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego i Fundusz Pożyczkowy Europejskiego Centrum Doradztwa Finansowego). Pożyczki te są korzystniejsze niż oferta zwykłych banków. Dodatkowo w Poznaniu są fundusze poręczeniowe, które korzystając ze środków własnych mogą poręczyć pożyczkę Jeremie. Poręczenia ze środków unijnych są za darmo, ale w tym przypadku – pożyczka Jeremie, takie poręczenie może być udzielone tylko ze środków własnych, więc będzie coś kosztować. Mimo to, warto. Poręczeń udzielają co najmniej 3 podmioty poręczeniowe działające w samym Poznaniu.

Te informacje mogą pomóc podjąć decyzje. Ale jest jeszcze coś - "telefon do przyjaciela"... W tym przypadku zadzwoniłem do wiceprezesa Pomorskiego Banku Spółdzielczego ze Świdwina i upewniłem się, czy ma jeszcze środki z pożyczki Jeremie – za zero? Dobra wiadomość jest taka, że środki z pożyczki Jeremie jeszcze są do dyspozycji przedsiębiorców, ale - tu zła informacja - wspomniany nasz przedsiębiorca musi mieć firmę działającą w zachodniopomorskim...

Dlatego też, kiedy możemy pożyczyć nawet 250 tysięcy złotych bez prowizji i oprocentowania, to warto by firma miała swoją siedzibę w naszych regionie a "food truck" może przemieszczać się nawet do Poznania...

Tagi:

biznes działalność gospodarcza finanse źródła finansowania

Komentarze (1)

Dodaj

Czy masz jakieś trudności finansowe? Czy potrzebujesz pożyczki? Jeśli tak! Skontaktuj się z Jason Loans and Mortgages Limited ? w celu uzyskania niewielkiej i dużej kwoty pożyczki. Udzielamy pożyczki w wysokości 2% stopy procentowej. Skontaktuj się z nami dziś przez e-mail na adres jasonfinancialhelp@hotmail.com. 5 tysięcy dolarów do 100 milionów dolarów dla osób fizycznych i firm, kredyt jest otwarty dla wszystkich, niezależnie od narodowości.

finansowe 6 maja 2017

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom