Blog Prawo karne

Czy to dobry pomysł na biznes? 7 kroków, żebyś miał pewność

17 stycznia 2017 / Kategoria: Podcasty i video

Mała Wielka Firma

Listen to "MWF 101: Minimum Viable Audience" on Spreaker.

Wielu z nas marzy o karierze w branży IT i prowadzeniu własnego startupu. Czytamy o sukcesach Ubera, Airbnb czy rodzimego Brand24. Często dziwimy się, że nie wpadliśmy na te pomysły jako pierwsi. Zaczynamy główkować, dostrzegać nowe sposoby na rozwiązanie pewnych problemów i wreszcie…mamy to! W naszej głowie już pojawił się pomysł, koncepcja firmy, plan marketingowy i sprzedażowy. Oczami wyobraźni urządzamy biuro, wstawiamy piłkarzyki do chillroom’u, przeglądamy katalogi Ikei w poszukiwaniu hamaków i kolorowych puf.

Dopiero wieczorami pojawia się natrętna myśl, która nie pozwala Ci zasnąć. „Co jak się nie uda?”, „Za co będziesz żyć, jak stracisz wszystkie oszczędności?”, „A co jak nikt nie kupi Twojego produktu”. Brzmi znajomo?

Gwarantujemy, że nie jesteś pierwszą osobą, którą wieczorową porą odwiedzają te głosy. Większość twórców innowacyjnych projektów znalazła się w przeszłości w tym samym miejscu. Jak sobie z tym poradzić? Eric Ries, w swojej książce zatytułowanej Lean Startup, prezentuje popularną wśród twórców projektów internetowych metodę rozwijania produktu opartą na koncepcie MVP.

MVP (ang. Minimum Viable Product) to prototyp, wersja Twojego produktu o najmniejszej niezbędnej funkcjonalności, która zaspokaja potrzebę i rozwiązuje problem. To ją pokażesz pierwszym potencjalnym klientom i w oparciu o ich opinie i uwagi budować będziesz kompletny produkt. Już na podstawie MVP możesz przekonać się, czy Twój pomysł spełnia oczekiwania rynku i jest sens nadal w niego inwestować.

Pewnym rozwiązaniem jest również MVA (ang. Minimum Viable Audience), czyli Minimalna Wartościowa Widownia – Twoje grono odbiorców, którym sprzedasz ideę, wyedukujesz na temat produktu, a na podstawie informacji zwrotnej zaczniesz tworzyć swój produkt.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej metody? Posłuchaj podcastu „Mała Wielka Firma” Marka Jankowskiego i Pawła Tkaczyka.

Tagi:

biznes doradca biznesowy doradztwo biznesowe start w biznesie startup

Komentarze (3)

Dodaj

Jako Brand24 cieszymy się, że nasze sukcesy są źródłem większej lub mniejszej inspiracji. To dla nas mega budujące. Od siebie dodam, że warto zawsze weryfikować swoje pomysły względem rynku - jedną z ,,religii" jest strategia Lean, która opiera się właśnie na budowaniu MVP i testowaniu pomysłów w warunkach rynkowych. To bardzo ważne, aby mieć świadomość, że rynek i klienci świadczą o sukcesie. PS. Jak zawsze świetny podcast :)

Mateusz Czech 17 stycznia 2017

Mamy nadzieję, że sukcesy w wykonaniu Brand24 będą jeszcze większe, a tym samym jeszcze bardziej inspirujące. Co do Lean Startup - wyznajemy tę samą "religię" :)

Doradca w Biznesie 17 stycznia 2017

Mieszkam w Poniewieżu na Litwie i jestem dziś szczęśliwą kobietą? Powiedziałem sobie, że każdy pożyczkodawca, który mógłby zmienić moje życie i życie mojej rodziny, polecę każdą osobę, która szuka dla nich pożyczki. Jeśli potrzebujesz pożyczki i jesteś w 100% pewny, że zwrócisz pożyczkę, skontaktuj się z nimi i powiedz im, że Morta Ruta skierowała Cię do nich. theodorejamesonfinance@gmail.com

Morta Ruta 15 sierpnia 2018

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom