Blog Prawo karne

Jak znaleźć wartościowego pracownika do małej firmy?

24 sierpnia 2017 / Kategoria: Podcasty i video

Mała Wielka Firma

Listen to "MWF 175: Sztuka zatrudniania – Natalia Bogdan" on Spreaker.

Znalezienie pracownika do małej lub średniej firmy to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza obecnie, gdy mamy do czynienia z nadwyżką popytu nad podażą i rosnącymi wymaganiami kandydatów. Do tego dochodzi jeszcze konkurencja z korporacjami, które poza szybkimi ścieżkami kariery oferują pokoje gier i zabaw, hamaki, zdalny tryb pracy i inne przywileje, na które właściciel małej firmy nie może sobie pozwolić.

Sam proces rekrutacji też nie należy do łatwych zadań. Kilka ogłoszeń wypuszczonych do sieci wcale nie gwarantuje, że w naszym biurze pojawi się zaangażowany, pełny energii, doświadczony kandydat. Zazwyczaj trzeba przebrać kilkanaście CV, odbyć kilka rozmów, a jeżeli trafimy na kandydata, który nas zainteresuje, musimy wiedzieć jak zachęcić go do pracy w naszej firmie i utrzymać jego zapał.

O tych i innych problemach przedsiębiorców podejmujących się rekrutacji na pytania Marka Jankowskiego z Małej Wielkiej Firmy odpowiedziała Natalia Bogdan – założycielka Agencji Pracy Jobhouse, laureatka nagrody publiczności w konkursie Bizneswoman Roku. W ciągu ostatnich 6 lat pomogła znaleźć pracę ponad 10 tys. osób.

Tagi:

ludzie zatrudnienie

Komentarze (0)

Dodaj

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom