Blog doradztwo biznesowe

*Zarządzanie finansami w małej firmie. Jak robić to dobrze?

7 września 2017 / Kategoria: Podcasty i video

Mała Wielka Firma

Listen to "MWF 172: Finanse w małej firmie – Marcin Iwuć" on Spreaker.

Czy wiecie jakie dni są najbardziej nerwowe dla wielu przedsiębiorców? Termin płacenia VAT-u i podatku dochodowego.

Scenariusz bardzo często wygląda podobnie. Przychodzi mail od księgowego z kwotą, która w przeciągu kilku dni powinna być uregulowana w urzędzie skarbowym. Następnie przedsiębiorca sprawdza konto firmowe i okazuje się, że do tej sumy jeszcze trochę brakuje. Co wtedy?

Zaczyna się kombinowanie. Ile pieniędzy wpłynie do dnia rozliczenia? Od których klientów rozpocząć windykację zaległości? A może namówić kogoś, żeby zapłacił przed terminem? Można by też zrobić promocję i zebrać trochę więcej gotówki...

Podobno małe firmy upadają najczęściej z powodu trudności z wywiązaniem się z bieżących zobowiązań. Pieniądze co prawda przechodzą przez konto, ale właściciel nie ma nad nimi kontroli. Jak to zmienić?

Marek Jankowski z Mała Wielka Firma postanowił zgłębić temat zapraszając do wywiadu ekonomistę i analityka finansowego z międzynarodową licencją CFA, który przez 12 lat pracował w bankach i firmach inwestycyjnych. Marcin Iwuć, bo o nim mowa, teraz działa na własną rękę i zajmuje się edukacją finansową. Jest autorem książki „Jak zadbać o własne finanse”, prowadzi bloga i nagrywa podcast Finanse bardzo osobiste.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Tagi:

biznes finanse podcast zarządzanie

Komentarze (1)

Dodaj

Wielu przedsiębiorców nie potrafi zapewnić płynności finansowej z powodu niewypłacalaności kontrahentów... ale niestety duża część małych firm bardzo nieefektywnie zarządza środkami finansowymi. A przecież optymalizacja kosztów to podstawa. Począwszy od racjonalizacji zakupów, porównywaniu cen i wyboru tanich ofert http://shopon.pl/, aż po prowadzenie negocjacji cenowych z dostawcami.

Tomasz Pawliczek 14 grudnia 2017

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do newlettera!

My też nie lubimy spamu dlatego obiecujemy wysyłać Ci tylko wartościowe treści.

Masz pytanie?

Zadaj je autorom